Pielęgnacja tatuażu czarnego, kolorowego i białego – sposoby, podobieństwa i różnice


Każdy tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zatem niezależnie czy decydujesz się na czarny, kolorowy czy biały już od pierwszych chwil po wykonaniu musisz o niego dbać. Tatuaż jest na początku większą lub mniejszą raną i zawsze odpowiednio zabezpiecza ją tatuażysta. Później odpowiednie postępowanie należy już do obowiązku osoby, która na tatuaż się zdecydowała. Poznajcie zatem sposoby, podobieństwa i różnice w pielęgnacji czarnego, kolorowego i białego tatuażu.

Jak zadbać o tatuaż tuż po wykonaniu? Kosmetyki do pielęgnacji tatuażu

Niezależnie od tego czy decydujesz się na tatuaż czarny, kolorowy czy też biały na początku tatuażysta zabezpiecza go specjalną folią ochronną. Nie jest to aluminiowa folia spożywcza, która zaczęłaby reagować i powodować zanieczyszczenie rany, nie pozwalałaby też skórze oddychać. Dlatego każdy szanujący się tatuażysta wybiera specjalną folię do tatuażu. Jest ona przezroczysta i paroprzepuszczalna, a jednocześnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Pozwala skórze oddychać. Mimo wszystko nie należy pozostawiać jej zbyt długo na tatuażu i już po kilku godzinach należy ją zdjąć, a następnie przemyć tatuaż. Tu absolutnie nie należy stosować zwykłego mydła bo będzie podrażniać i wysuszać ranę. Nie można tak robić nie tylko w przypadku większych tatuaży, ale również w przypadku tych malutkich i dotyczy to zarówno tatuażu czarnego, kolorowego, jak i białego. Zatem należy sięgnąć po łagodny żel do mycia tatuażu, który nie będzie go przesuszał, a ponadto zdecydować się na maść przyspieszającą gojenie. Dzięki niej tatuaż będzie odpowiednio nawilżony.

Na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu czarnego, kolorowego lub białego?

Trzeba pamiętać, że zarówno tatuaż czarny, kolorowy, jak i biały trzeba przewietrzać po jeego wykonaniu. Ale chodzenie bez opatrunku może dotyczyć jedynie warunków domowych i to nie przez cały czas. Tuż po zabezpieczeniu tatuażu maścią lub kremem przyspieszającym gojenie można pozostawić go odsłoniętym na kilkanaście minut, czas ten można później wydłużać wraz z gojeniem się tatuażu. Tatuaż należy myć letnią wodą. Nie powinna być zatem bardzo zimna, ani bardzo ciepła. Gdy pojawią się strupki, to jest to naturalny proces gojenia. Nie można ich zdrapywać, bo razem z nimi zetrze się pigment. Można w ten sposób doprowadzić także do zakażenia rany. Kosmetyki do pielęgnacji tatuażu takie jak krem czy maść przyspieszająca gojenie zawierają składniki silnie nawilżające i należy je ostrożnie nakładać na cały tatuaż, również tam, gdzie pojawiają się strupki. Dzięki temu skóra nie będzie się nadmiernie przesuszać, a zatem także łuszczyć.

Czego należy unikać po wykonaniu tatuażu czarnego, kolorowego i białego?

Po wykonaniu czarnego, kolorowego lub białego tatuażu nie należy korzystać z sauny, basenu ani siłowni. Tatuaż nie może być drażniony przez chlorowaną wodę ani nawet spływający pot. W pierwszym okresie gojenia tatuażu intensywny wysiłek fizyczny jest zabroniony, bo można doprowadzić do rozmycia się tatuażu. Wychodząc na zewnątrz tatuaż trzeba zabezpieczyć i zastosować krem z wysokim filtrem UV do tatuażu, czyli 50+. Warto oszczędzać ranę i spać na drugim boku jeśli na jednym wykonany jest tatuaż. Należy też postawić na luźniejsze ubrania wykonane z przewiewnych włókien.

Jak dbać o tatuaż czarny, kolorowy i biały po wygojeniu?

Można więc powiedzieć, że przy pielęgnacji tatuażu po wykonaniu nie ma różnic. Można też sięgnąć po te same kosmetyki do dbania o tatuaż. Trzeba pamiętać, że należy o niego dbać także po wygojeniu. Ciągle istotne znaczenie będzie miało nawilżanie tatuażu. Kosmetyki do pielęgnacji tatuażu takie jak kremy z filtrem UV zapewniają ochronę koloru, ale i czarnego czy białego tuszu. Zawierają też cenne składniki nawilżające, bo ciągle nadmierne złuszczanie będzie powodować utratę pigmentu. Z czasem każdy tatuaż staje się bledszy. Jednak tym bardziej nie należy zaniedbywać odpowiedniej pielęgnacji i nawilżania.

Nie ma różnic w pielęgnacji tatuażu kolorowego, czarnego i białego. Należy dbać także o właściwy poziom nawodnienia, bo kosmetyki to nie wszystko. Zatem zawsze pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *